Darmowy kurs dla rodziców

Opublikowano: 25.01.2023

Chcesz się dowiedzieć o jakie kompetencje przyszłości warto zadbać u swojego dziecka? A może jakie powszechnie dostępne narzędzia wykorzystać do nauki dzieci i młodzieży poprzez zabawę? Na te i inne pytania odpowiemy na bezpłatnym kursie.

Kluby Młodego Programisty to inicjatywa skierowana dla całej rodziny. Naszym głównym założeniem jest rozwijanie kompetencji i pasji programowania od najmłodszych lat, ale nie zapominamy także o rodzicach i opiekunach naszych uczestników i uczestniczek. Dla rodziców i opiekunów przygotowaliśmy bezpłatny kurs, którego dokładny plan poznasz poniżej.

 

Spotkanie 1/ 13.02.23 r. / godz. 19:00 – 20:00

Komunikacja i współpraca – kompetencje przyszłości?

Jak pomóc dzieciom rozwijać umiejętności współpracy w grupie? Czy mocne podstawy komunikacji pomogą w sprostaniu wyzwaniom współczesnego świata? Podczas warsztatu uczestniczki i uczestnicy poznają model 4K (ang. 4C).  W skład tego modelu wchodzą: communication (komunikacja), collaboration (kooperacja/współpraca), creativity (kreatywność), critical thinking (krytyczne myślenie). Model 4K opisany przez Jérémy Lamri jest uznawany za katalog kompetencji przyszłości. Na pierwszym spotkaniu przyjrzymy się w szczególności komunikacji i współpracy oraz będziemy korzystać z narzędzi i pomysłów, które pomagają młodym ludziom rozwijać dwa wspomniane obszary. Poznamy m.in. Emojipedię, Archiwum Internetu(dzięki któremu cofniemy się do 2005 r.) oraz Google Arts & Culture.

 

Spotkanie 2/ 13.03.23 r./ godz. 19:00 – 20:00

Kreatywność i krytyczne myślenie – kompetencje przyszłości?

Drugie spotkanie również upłynie nam na analizie modelu 4K. Tym razem na tapet weźmiemy kreatywność i krytyczne myślenie oraz to co je ze sobą łączy. A wbrew pierwszemu wrażeniu podobieństw jest całkiem sporo. Przyjrzymy się narzędziom, które wspierają młodych ludzi w rozwijaniu obszarów kreatywności m.in. Padlet, Scratch. Zapoznamy Was także z fragmentem pracy Austina Kleona, który w bardzo otwarty sposób mówi o tym jak mimo przeciwności pozostać kreatywnym w dzisiejszym świecie.

 

Spotkanie 3/ 24.04.23 r. /godz. 19:00 – 20:00

Jak połączyć dziecięcą pasję gry w Minecraft z nauką programowania?

Podczas warsztatu porozmawiamy o fenomenie gry Minecraft, która już od 11 lat podbija serca dzieci i młodzieży.  Przedstawimy główne założenia tego survivalowego świata, a następnie przekonamy się, czy w specjalnej wersji – Minecraft Education Edition – można doskonalić umiejętności programowania? Zdradzimy wam wskazówki, jak zacząć ze swoim dzieckiem wspólną przygodę w sześciennym świecie. Mało? Też tak uważamy! Na koniec otrzymacie dodatkowe inspiracje dot. programowania w Minecrafcie.

 

Spotkanie 4/ 15.05.23 r./ godz. 19:00 – 20:00

Cyberbezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci? Czy można ustrzec dziecko od cyber przemocy? Na te i inne pytania związane z bezpieczeństwem najmłodszych w sieci spróbujemy odpowiedzieć na ostatnim spotkaniu. Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników i uczestniczki z wynikami badań z 2018 r.  dot. użytkowania internetu przez dzieci i młodzież oraz sposobami na wspieranie ich w rozwoju kompetencji zachowania bezpieczeństwa w sieci. Ważne jest, by rodzice i opiekunowie zdawali sobie sprawę z tego, co dziecko robi w internecie, jak radzi sobie z ewentualnymi przejawami przemocy internetowej (czy wie, jak odpowiednio zareagować). Istnieje szereg cennych zasobów online, które pomagają rodzicom i opiekunom w tym temacie. Dużą dawkę wiedzy, dobrych praktyk oraz pomysłów na rodzinne aktywności dostarcza poradnik dla rodziców pt. Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie, autorstwa edukatorki Karoliny Żelazowskiej (współautorami są Iwona Brzózka-Złotnicka i Krzysztof Jaworski). Spotkanie będzie okazją do zgłębienia zasobów, a także sprawdzenia swojej wiedzy w tym temacie.

Prowadzący: Sławomir Baturo, Anna Jędryczko.

REJESTRACJA

Udział w kursie jest darmowy. Należy jednak wcześniej dokonać rejestracji na stronie:

Ilość miejsc na darmowy kurs jest ograniczona.

Do zobaczenia na kursie online!

 

Więcej informacji o ofercie Klubów Młodego Programisty znajdziesz na

www.klubmlodegoprogramisty.pl

O Klubach Młodego Programisty

Kluby to część projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystaniem technologii cyfrowych”. Projekt jest realizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Dzięki Klubom promujemy naukę programowania wśród dzieci.

Bezpłatne warsztaty odbywają się w 16 miastach: Busko Zdroju, Chełmie, Działdowie, Gryfinie, Grajewo, Luboniu, Nakle nad Notecią, Namysłowie, Nowej Soli, Oleśnicy, Sieradzu, Skawinie, Słupsku, Stalowej Woli, Wyszkowie, Żywcu. Prowadzimy także zajęcia online – dostępne dla dzieci i młodzieży z całej Polski. A także dedykowane spotkania online dla rodziców i edukatorów.